Güney Kore’de sağanak yağış nedeniyle hasar ve kayıplar artmaya devam ediyor.

Merkezi Afet ve Güvenlik Karşı Tedbirleri Karargahı’na göre, Salı günü saat 16: 00’da başkent Seul’deki şiddetli yağmurlar ve Gyeonggi, North Chungcheong, South Chungcheong ve Gangwon’da 14 kişi hayatını kaybetti. Güney Kore’de sağanak yağış nedeniyle 12 kişi kaybolurken yedi kişi de yaralandı.

Pazartesi günü rögarda kaybolan bir adam Salı sabahı ölü bulundu ve Gapyeong’da bir başka adamın ölü bulunmasıyla önceki günün toplam ölüm sayısını 12’den 14’e yükseltti. Güney Kore’de sağanak yağış 629 haneden toplam 1.025 kişi evini terk etmek zorunda kaldı ve yaklaşık 5.751 hektar tarım alanı sular altında kaldı. 96 haneden 196 kişi evlerine dönerken, 533 haneden 829 kişi hala evlerine dönemedi.

Güney Kore'de sağanak yağış nedeniyle hasar ve kayıplar artmaya devam ediyor.

Cumartesi’den Salı sabahına kadar toplam 2.958 maddi hasar kaydı bildirildi. Toplamda 815 vaka, su basmış veya bataklığa uğramış konut binalarıyla ilgili. 522 ahır ve depolama yapısında zarar olduğu iletildi.

Ağır sağanak yağışı kamu altyapısına da zarar vererek yetkililerin hasarlı otoyolları ve demiryollarını engellemesine neden oldu. Dört gün boyunca 728 cadde ve 403 demiryolu hattının hasar gördüğü bildirildi. Seul ve Gyeonggi, Kuzey Chungcheong ve Güney Chungcheong eyaletlerinde kırk dört yol ulaşıma kapandı. Altı demiryolu bölümü operasyonları durdurdu.

Acil kurtarma ve bakım çalışmaları için 2.116 adet destek ekipmanı ile afet bölgelerine toplam 25.352 sivil işçi, itfaiye, polis memuru ve gönüllü gönderildi.

Güney Kore’de Sağanak Yağış ve Tayfunların Etkisi Artıyor

Cumartesi gününden itibaren yarımada, faktörlerin bir araya gelmesiyle tutulan rekor düzeyde yağışla karşılaştı. Kuzey Pasifik Tepesi tayfun ve kuzeyden hareket eden daha serin ve kuru havanın etkisiyle, ülkenin orta ve kuzeyindeki ağır sağanakları kilitledi. Bu yılki yağış mevsimini, dönemlerin en uzunlarından biri haline getirdi ve şiddetli yağışlara neden oldu.

Tayvan’ın güneydoğusundan yılın dördüncü tayfunu olarak başlayan Tayfun Hagupit, Salı sabahı Çin anakarasına doğru yol aldı. Kore Yarımadası üzerinde doğrudan bir etkisi olması beklenmemekle birlikte, bölgede yoğun yağmur bulutları oluşmasına neden oldu.

Pazartesi günü sabah saat 9’da yayınlanan şiddetli yağmur uyarıları ve öneriler Seul ve Gyeonggi, Kuzey Chungcheong, Güney Chungcheong, Gangwon ve Kuzey Gyeongsang eyaletleri de dahil olmak üzere çoğu bölgede yürürlükte kaldı. Salı günü saat 16.00 itibariyle, bu bölgeler 526.5 milimetreye kadar yağmurla buluştu.

Hükümet, İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı Güney Kore’de sağanak yağış nedeniyle, Pazartesi günü saat 15.00’e kadar 3. seviyede verilen uyarı seviyesini artırarak, diğer olaylara hızlı bir şekilde yanıt vermek için çalışıyor.

Başkan Moon Jae-in, yaz tatili planını iptal ettikten sonra ilgili yetkililerle acil müdahale toplantıları yaptı. Saat 14.00’te gerçekleşen toplantıda bakanları, kayıpları en aza indirmeye odaklanmaya çağırdı.

Başbakan Chung Sye-kyun bir toplantıda yetkililere sağanak yağıştan zarar gören alanları özel afet bölgeleri olarak belirleme fikrini gözden geçirme emri verdi. Bu durum atama, ekonomik ve sosyal iyileşme çabaları için daha fazla destek fonu sağlanmasına yardımcı oluyor.

Finansal Denetim Servisi ve Finansal Hizmetler Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, ağır sağanak yağıştan etkilenenlerin hasar talepleri tam olarak incelenmeden önce tahmini sigorta ödemelerinin yarısına kadar alınabileceğinin sağlayacağını belirtti.

koremasali.com

Kaynak