Kendi kendine Korece öğrenmek pek çok kişinin yapmaya çalıştığı şeylerden biri. Korece öğrenmek için dizi izlemek de bu çalışmalardan birisi olabilir. Peki ama Korece öğrenirken nasıl dizi izlenmeli?

Kendi Kendine Korece Öğrenmek ve Televizyon

En bariz sebeple başlayalım:

>> Eğlenceli!  Hoşunuza giden aktiviteleri yaparken doğal olarak daha meşgul oluyorsunuz. Bu nedenle ilginç bir şovu izlerken daha uzun süre konsantre olabileceğinizi görmelisiniz. 
Kore hastaneleri gibi ilginç yerlerde geçen dramaları, fantastik şovları, komedileri veya şovları seviyorsanız, zevkinize uygun bir Kore dizisi mutlaka vardır. Ayrıca, tek bir tane seçmek zorunda değilsiniz: Aynı anda birden fazla Kore dizisi izlemeye karar verebilirsiniz. Bu şekilde, her dizide incelenen çeşitli konulardan Korece öğrenebilir ve yol boyunca çok eğlenebilirsiniz.

korece öğrenmek için dizi ve kendi kendine korece öğrenmek
Korece öğrenmek için dizi ve kendi kendine Korece öğrenmek

>> Kendi kendine Korece öğrenmek için dilin için girmeniz gerekir. Çevrenizde konuşulan dili duymak ve onu günlük hayatınızda kullanabilmek, öğrenmenizi önemli ölçüde hızlandırır. Bu büyüleyici çalışma, aylarca hiç maruz kalmadıktan sonra bile, bir dili örtük olarak öğrenen katılımcıların hala şaşırtıcı derecede yüksek dil tutma oranlarına sahip olduğunu gösterdi. Çünkü anadili gibi düşünmeyi öğrenirler. Kendini Koreceye kaptırmanın en iyi yolu televizyon izlemektir.

>> Konu ve seviye bakımından çeşitlidir. Televizyon izlemek de bir çalışma yardımı olarak faydalıdır çünkü çalışmanızı ilginç olacak kadar çeşitli tutmak çok kolaydır. Zevkinize veya ruh halinize uygun farklı türleri izleyebilirsiniz, böylece asla sıkılmazsınız. Ayrıca, sadece izlediğiniz şeyi değiştirerek zorluk seviyesini de çok kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Yeni başlayanlar, sadece dilin sesine alışmak için altyazılarla daha pasif bir şekilde izleyebilir ve oradan etkileşim kurabilir.

>>> Dizi türleri arasında dilin kendisi son derece farklı olabilir. Örneğin varyete şovları basit, konuşma dili kullanma eğilimindeyken, dramalar farklı resmiyet ve üsluba sahip çok çeşitli konuları kapsayabilir. Belgesel ve haber şovları ise daha resmi olacak ve sözcükler tematik olarak oldukça özel olacaktır.

Korece Öğrenmek İçin Dizi Nasıl İzlenmeli?

Korece öğrenmek için dizi izlemek çok iyi bir seçim olabilir. Ancak tek başına izlemek yeterli değildir. Televizyon izlerken nasıl dil çalışılacağına dair birçok farklı öneri var. Ne seçeceğiniz, tercih ettiğiniz öğrenme tarzına bağlı olabilir, ancak kesinlikle sadece “izlemenin” ötesine geçin! Her izlediğinizde yeni aktif öğrenme tekniklerini keşfedin ve deneyin. Başlamanız için birkaç fikir:

>> Not almak. Bazı öğrenciler not almayı severler – izlerken fark etmedikleri sözcükleri veya gramer kalıplarını daha sonra gözden geçirmek için yazarlar. Özellikle çeşitli şovlar bunun için harikadır (özellikle yeni başlayanlar için). Çünkü genellikle kopyalayabileceğiniz Korece altyazılarla doludur.

>> Yüksek sesle tekrarlayın. Televizyonda duyduklarınızı taklit ederek gerçekten iyi telaffuz pratiği yapabilirsiniz. Sadece saygı ifadelerinin karakterlerin konuşma şeklini nasıl etkilediğinin farkında olun.

>> Altyazıları kullanın. Bir şeyi altyazılı ve altyazısız izlemek zorluğu önemli ölçüde değiştirir.

Kendi kendine Korece öğrenmek için erken bir seviyedeyseniz ve ilk kez Korece bir şeyler izliyorsanız Türkçe altyazıyı seçebilirsiniz. Arkanıza yaslanın ve konuyu anlamak için tadını çıkarın. Ertesi gün o bölümü tekrar izleyin – bu sefer kelimelere ve gramere odaklanarak. Duraklat’a basın ve sık sık not alın, hikayeyi ve cümleleri gerçekten iyi öğrenene kadar bölümü birçok kez tekrarlayın.

korece öğrenmek için dizi ve kendi kendine korece öğrenmek

Ardından Korece altyazılarla izleyin (veya orta seviyedeyseniz baştan Korece altyazılarla başlayın). Bu, not alma önerisini çok daha kolay hale getirir, çünkü yazımınızı kontrol edebilir ve daha karmaşık cümlelerde ilerlemek için altyazıları kullanabilirsiniz. Bölümü sahne sahne birbirinden ayırın, sık sık duraklatın. Tek bir bölümde tam bir hafta veya daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Sonunda, bölümü altyazısız izlemeye hazırsınız. İlk başta, özellikle yeni başlayanlar için biraz bunaltıcı gelebilir. Ancak bölümü altyazılarla yeniden izlemek ve parçalara ayırmak için yeterince zaman harcadıysanız, muhtemelen çoğunu anlayacaksınız. Korece öğrenmek için dizi izlerken ve kendi kendine Korece öğrenmek için çalışırken duyduklarınıza konsantre olma beceriniz geliştikçe, gitgide daha az altyazılı izlemeniz gerektiğini göreceksiniz.

>> İlişkiler oluşturun. En sevdiğiniz bölümleri tekrar tekrar izlemenin bir başka nedeni de, hafızanızdaki ifadeyi tetiklemek için ekranda olanlarla söylenenler arasında görüntü ilişkilendirmeleri oluşturabilmenizdir. Komedi bunun için gerçekten yararlıdır Çünkü çeşitli şovlarda yer alan birçok komedyen bir dizi boyunca koşmaktan çok sloganlara veya şakalara sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, bir dizi boyunca karakterlerle bir tür “ilişki” geliştirebilir, özel durumlarını ve bunun dillerini nasıl etkilediğini anlamaya başlarsınız.

Kaynak