Kuzey Koreli bir sığınmacı Ganghwa Adası’ndan yüzerek Kuzey Kore’ye doğu kaçtı! Sığınmacının, Güney Kore sınır muhafızlarından kaçmak için dikenli tel çitlerin altındaki bir tahliyeden geçtikten sonra batı Gwanghwa Adası’ndan sınırın ötesine geçtiği tahmin ediliyor. Ordu çitin kendisini delmeden sığınmacının çitin altındaki kanaldan kaçtığı düşüncesine ağırlık veriyor.

JCS sözcüsü Col. Kim Jun-rak düzenli bir brifing verdiği demeçte, “Ganghwa Adası’nda kuzeye kaçtığı yeri tespit ettik. Sığınmacı, sınır muhafızlarından kaçmak için dikenli tel çitlerin altındaki bir drenajdan geçtiği görülüyor. 2017 yılında adam Ganghwa yakınlarındaki Gyodong Adası’na yüzerek Güney Kore’ye kaçtı. Termal gözlem cihazları (TOD’lar) gibi gelişmiş gözetim ekipmanları, Kuzey Kore bölgesinden sadece birkaç kilometre uzakta olan Ganghwa bölgesinde sınır boyunca kurulmuştur. Yetkililer, kesilen zeminde ise çit izi görmediklerini söylediler. Kapsamlı araştırmalardan sonra gerekli önlemleri alacağız ve tüm detayları açıklayacağız.”

Kuzey Koreli bir sığınmacı Ganghwa Adası'ndan yüzerek Kuzey Kore'ye doğu kaçtı!

Seul yetkililerine göre, adam 18 Temmuz civarında Ganghwa Adası’na taksiyle geldi. Ancak kaçarken soruşturma altındaydı. Polis, geçtiğimiz hafta sığınmacının Kuzey’e dönmeyi planladığını ancak ülkeyi terk etmesini yasakladığını söyledi. Geçen ay bir kadın sığınmacıya tecavüz ettiği şüphesiyle ilgili soruşturma altındaydı. Kuzey’deki Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA) ise, sınır çizgisini yasadışı bir şekilde geçtikten sonra 19 Temmuz’da döndüğünü onayladı.

Bir hükümet yetkilisi, “Ordu, polis ve ilgili makamlar bu olayın tüm ayrıntılarını öğrenmek için yakından çalışıyor.” dedi.

Birleşme Bakanlığı, 11 Kuzey Koreli sığınmacının son beş yıl içinde Kuzey Kore’ye döndüğünü belirtti.

Kaynak

koremasali.com